Hoppa till huvudinnehåll

Klimatklausuler och klimatprinciper som styrmedel mot fossilfria godstransporter inom sjöfarten

Projektet ska undersöka hur klimatprinciper och klimatklausuler i sjöfartens avtal kan påskynda övergången till fossilfria godstransporter. Projektet fokuserar särskilt på BIMCO:s standardavtal och Poseidonprinciperna för att överbrygga juridiska hinder. Genom att klargöra tolkningar och rättsliga konsekvenser av dessa klausuler, syftar projektet till att öka användningen av avtal som styrmedel, bidra till att EU:s och IMO:s regelverk om fossilfrihet efterlevs och förstärks samt medverka till utvecklandet av förståeliga och flexibla avtal.

Europeiska unionen (EU) och Internationella sjöfartsorganisationen (IMO) har arbetat fram en rad regelverk som reglerar fossilfrihet inom sjöfarten. Regelverken har kritiserats för att inte bidra tillräckligt till den fossilfria omställningen, bland annat för att de är utformade som målsättningar som aktörer lätt kan kringgå. För att regelverken ska kunna efterlevas måste dessa inkorporeras i sjöfartens avtal. Det är också genom avtal som luckor i regelverken kan täppas till, sanktioner kan säkerställas genom avtalspåföljder och aktörer kan införa högre krav än vad som följer av regelverken.

Detta projekt avser att undersöka hur fossilfrihet inom sjöfartens godstransporter kan drivas på och utvecklas genom att klimatprinciper och klimatklausuler i avtal används som styrmedel. Projektet avser också att undersöka och analysera hur principer och klausuler i sjöfartens avtal bör utformas och tolkas för att utgöra ett styrmedel mot en omställning till fossilfria godstransporter.

Vidare avser projektet att skapa ett kunskapsunderlag gällande hur klimatklausuler och klimatprinciper gällande fossilfrihet i sjöfartens avtal tolkas och borde tolkas. I nuläget saknas kunskap om sådan tolkning av principerna och klausulerna. Det gör att sjöfarten inte har kunskap för att överblicka de rättsliga konsekvenser som principerna och klausulerna medför. I praktiken innebär det ett risktagande för aktörerna, vilket kan leda till en motvilja att använda klausulerna och principerna och i förlängningen att EU:s och IMO:s regelverk om fossilfrihet inte får den effekt som avses.

En illustration av ett lastfartyg, en vågskål och fint väder.

Det övergripande syftet med projektet är att skapa ett kunskapsunderlag som överbryggar juridiska hinder och oklarheter för att öka användandet av klimatklausuler och klimatprinciper i sjöfartens avtal och genom det påskynda omställningen till fossilfrihet. De klausuler och principer som ska undersökas finns i BIMCO:s standardavtal för certepartier, Poseidonprinciperna för finansieringsavtal och Poseidonprinciperna för försäkringsavtal. För att uppnå projektets syfte kommer mer konkreta forskningsfrågor att undersökas avseende klimatklausuler i BIMCO:s standardavtal respektive Poseidonprinciperna.

Genom att projektet skapar ett kunskapsunderlag kan sjöfarten ges bättre förutsättningar att våga ingå avtal som innehåller klausuler och principer om fossilfrihet. Resultatet kommer att bidra till förutsättningar för att EU:s och IMO:s regelverk om fossilfrihet följs. Vidare kommer det att medverka till utvecklandet och användandet av förståeliga och flexibla avtal. Dessa avtal kan ställa mer långtgående krav än regelverken samt anpassas utifrån utvecklingen av rena bränslen och ren innovativ teknik.

Projektparter
Stockholms universitet (koordinerande) och VTI

Doktorandprojekt
2024.7.2.4

Kontakt

Projektledare

Jeanette Andersson. Foto: VTI
Jeanette Andersson
jeanette.andersson@vti.se

Doktorand